Jak wspierać dzieci w nauce? Porady dla rodziców

Jak wspierać dzieci w nauce? Porady dla rodziców

Nauka nowego języka to wyzwanie zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Jako dorośli jesteśmy bardziej świadomi samego procesu nauki – wiemy, jak bardzo dla nas jest to ważne i cenne. Natomiast dzieci tej świadomości często jeszcze nie posiadają. Dlatego tak istotna jest rola nie tylko nauczyciela, ale też rodzica, który może umiejętnie wspomagać swoje dziecko w przyswojeniu nowego języka.

Jak w takim razie możemy wspierać nasze dzieci w nauce języka polskiego?
Oto kilka wskazówek:

Motywacja

Motywacja to jeden z najważniejszych czynników wpływających na sukces w nauce. Dzieci bardzo często mają niespożyte zasoby energii i wykazują dużą ciekawość świata. Warto to wykorzystać!

Z jednej strony do nauki języka możemy włączyć różnorakie pasje naszego dziecka. Nasza pociecha interesuje się kosmosem? Poszukajmy książek, gier, filmów, bajek o takiej tematyce. Pokażmy, że to, co robi w wolnym czasie – czyta opowiadania o podróżach kosmicznych, buduje swój własny statek kosmiczny, ogląda filmy o planetach, galaktykach – może robić też, używając języka polskiego.

Z drugiej strony włączajmy język polski do codziennego życia. W sklepie, na ulicy, w restauracji zwracajmy uwagę na język polski. Niech dziecko czuje, że język, którego się uczy, to nie tylko lekcja w szkole, ale także świat, który go otacza.

Zainteresowanie rodziców

Pytajmy nasze dziecko, co ciekawego robiło na lekcji. Poprośmy, by zaprezentowało nam fragment wiersza lub piosenki, której się nauczyło. Podziwiajmy, jak bez problemu używa języka polskiego w coraz to różniejszych codziennych sytuacjach. Dzieci uwielbiają chwalić się swoimi nowymi umiejętnościami. Gdy poczują satysfakcję z własnych dokonań, chętniej będą uczyć się nowych słów, odrabiać zadania domowe i pogłębiać swoją wiedzę.

Organizacja czasu pracy

Warto pomóc dziecku w organizacji czasu wolnego. Podczas pisania zadania domowego dzieci łatwo się rozpraszają – korzystają z telefonów, myślą o innych rzeczach. To naturalne, że na tym etapie życia mogą pojawić się kłopoty z koncentracją. Tak funkcjonuje mózg dziecka. Dlatego, jako rodzice, powinniśmy wspierać nasze pociechy, pokazywać, że szybkie zrobienie zadania domowego skutkuje tym, iż dziecko ma potem więcej czasu dla siebie. Ponadto czas odpoczynku od nauki jest szalenie ważny dla… samej nauki. To wtedy w naszym mózgu dochodzi do procesów, dzięki którym nowe informacje zapamiętujemy na dłużej.

Odpowiednie warunki do pracy

Ważne, żeby dziecko miało wszystko, czego potrzebuje do nauki. Stwórzmy mu w domu miły, spokojny kącik, w którym będzie mogło robić zadania czy czytać książki po polsku. Zadbajmy o wygodne krzesło, dopasowane biurko, właściwe oświetlenie. Zaopatrzmy nasze dziecko we wszelkie dodatkowe pomoce typu zeszyt, ołówki, kredki, flamastry, które będzie mogło wykorzystać do robienia notatek, ćwiczeń, ale też bardziej kreatywnych zadań.

Dziecko jako nauczyciel

Warto sprawdzać wiedzę dziecka, ale w taki sposób, żeby nie czuło się zbyt kontrolowane. Pobawmy się z dzieckiem w zamianę ról – teraz ono jest nauczycielem, a my – uczniami. Poprośmy, żeby dziecko nauczyło nas czegoś nowego, czego samo niedawno się nauczyło. Możemy nawet zasymulować autentyczną sytuację nauki – jeśli mamy w domu tablicę, wykorzystajmy ją. Dziecko będzie zachwycone tym, że przez chwilę może poczuć się jak prawdziwy nauczyciel. Wzmocni to również w nim pewność siebie, tak bardzo potrzebną w procesie uczenia się.

Wyrozumiałość, cierpliwość

Jako rodzice musimy rozumieć, że pewne rzeczy, które mogą nas w dzieciach irytować, wynikają z naturalnych procesów dojrzewania i przemian zachodzących w organizmie naszego dziecka. Bądźmy więc dla niego wyrozumiali, cierpliwi. Nauka bywa trudna – nawet dla nas samych, dlatego ważne jest, aby każde dziecko podążało swoim własnym tempem.

Czasami każdy z nas potrzebuje więcej czasu, żeby coś zrozumieć. Każdy jest inny i każdy musi znaleźć swoją drogę do sukcesu.

Przeczytaj też

Z nami się uda.

Twoje dziecko będzie mówić po polsku!

Rezerwuj kurs